SPOSÓB I
Zauważmy, że jeżeli do zakupu `10` puszek zabrakło Ani `11zł`, a przy zakupie `6` puszek zostało jej jeszcze `3,40zł` reszty, to `4` puszki kosztują:
`11zł+3,40zł=14,40zł`.
Zatem jedna puszka karmy kosztuje:
`14,40zł:4=3,60zł`
SPOSÓB II
Oznaczmy:
`x` - cena jednaj puszki karmy
`y` - kwota jaką miała Ania
Pierwsza informacja mówi nam, że Ania chciała kupić `10` puszek, ale zabrakło jej `11` zł. Czyli musiałaby za nie zapłacić całą swoją kwotę plus te brakujące `11` zł. Zatem mamy takie równanie:
`10*x=y+11`
Druga informacja mówi nam, że Ania kupiła `6` puszek i zostało jej `3,40` zł. Zatem, aby zapłacić za te `6` puszek potrzebna jest jej kwota odjąć te `3,40` zł. Zatem mamy takie równanie:
`6*x=y-3,40`
Powstaje nam taki układ równań:
`{(10x=y+11),(6x=y-(3,40)):}`
Rozwiążmy go metodą podstawiania. Z pierwszego równania wyznaczmy `y`.
`{(10x-11=y),(6x=y-(3,40)):}`
Następnie za `y` wstawmy do drugiego równania `10x-11`:
`6x= ubrace(10x-11)_(y)-3,40`
Wyznaczmy `x` przenosząc niewiadome na lewo, a "wiadome" na prawo:
`6x-10x=-11-3,40`
`-4x=-14,40` `/:(-4)`
`x=3,60`
ODP.: Jedna puszka karmy kosztuje `3,60` zł.